PC от висок клас на ниска цена
PC от висок клас на ниска цена

PC от висок клас на ниска цена

Aug 20, 2018 Home , Андро влог

Здравейте, хора,
днес ще приема предизвикателството да ви покажа РС с висок клас части на цена под 2000лв. Това никак не е лесно, като се има предвид цената на хардуера, но нека опитаме. Смятам, че това, което съм ви подготвил е истински геймърски звяр на доста приемлива цена. 

 

Asrock базирана конфигурация

 

И така започваме с разкриване на  първата въпросителна, а именно процесорът. За днешният билд съм се спрял на Ryzen 5 1600X. Това е най-мощният модел Ryzen 5 от първото Ryzen поколение. И сега усещам как много от вас ще попитат, ама защо от първото защо не избра 2600X. 

 

Процесор AMD Ryzen 5 1600X

 

Причината, е че както казах търсим максималното съотношение цена качество. Към настоящия момент е много по-изгодно да си вземете 1600X, докато все още са налични на пазара. Те използват един и същ сокет с второто поколение, тъй че хардуерът е съвместим, ако планирате бъдещи ъпгрейти. Освен това разликата в изчислителната мощ между 1600X и 2600X е 5-10%, която в игрите ще се усети дори по-малко. Разликата в цената обаче е значителна, като 1600х идва за около 330лв. Докато 2600X около 460лв. Тъй че за 330лв. си взимаме супер мощен шест ядрен процесор с дванадесет логически ядра, който е отключен и може да се овърклоква. И за това сме помислили, защото дъното ни е Asrock X370 PRO 4, това е с AMD X370 най-високия клас чипсет, който позволява овърклок. И това дъно струва само около 215лв. Значи за общо около 550лв. си взимате супер мощен отключен процесор и овърклокващо дъно. Сравнете това с алтернативата на Intel, където отключена i5-ca 8600К струва само тя 550лв.

И така поставям процесора в сокета. Той придвидливо идва без боксово охлаждане, защото се предполага, че ще го клокваме. Премахваме характерните за AMD пластмасови пластини и си освобождаваме място за инсталиране на нашето къстъм охлаждане.

 

Монтаж на охлаждане AM4 сокет

 

Но преди охлаждането нека поставим нашата оперативна памет 8GB DDR4 2666Mhz на Kingston Hyper X Fury.  

 

Монтаж на RAM памет Kingston HyperX

 

Охлаждането, което ще ползвам днес е донякъде познато, ако сте гледали предишната конфигурация, която сглобих. Това е Arctic Freezer 33 eSport One, този път в бяло черен цвят, за да си отива с останалата част от конфигурацията.  

 

Охлаждане за процесор Artic Freezer 33

 

Закрепяме охлаждането като завинтваме винтовете към задната пластина, която си идва с дъното. Естествено ги завинтваме на кръст и постепенно. 

 

Монтаж на custom охладител

 

Не завинтвам отначало нито един винт докрай, за да мога правилно да наместя охладителя. Връщам след това и вентилатора, който се поставя, така че да вкарва въздух към радиатора. 

 

Ревю на охладител Arctic Freezer 33

 

В миналия клип видяхте версията на същото охлаждане, само че с два вентилатора, като единият вкарва, а другият изкарва въздуха. Разбира се втори вентилатор винаги може да се добави.  Вижте как изглежда готовото дъно, рам, процесор и охлаждане.  

 

Дъно, процесор, RAM и охладител

 

Време е за кутията. Тя винаги е тази част, коятo придава индивидуалността на всяка конфигурация. В случая даваме шанс на един нов за географските ни ширини производител  – Xigmatek - с тяхната кутия Mystic 9. 

 

Конфигурация с кутия Xigmatek Mystic 9

 

Както ще видите след малко това ще се окаже една доста интересна кутия. Това, което виждаме на първо време е, че тя има широк прозорец от закалено стъкло, а не плексиглас, както и три предни вентилатора с  RGB LED диоди. 

Отваряме кутията и вътре виждаме доста от стандартните неща, захранването е отделено както и мястото за харддисковете. 

 

Вътрешна част на кутия Xigmatek Mystic 9

 

Имаме две вадещи се чекмеджета, където да ги поставим. Отгоре виждаме две места за бърз монтаж на SSD-та.

 

В горната част виждаме тази голяма магнитна мрежичка против прах. 

 

Мрежа против прах за компютърна кутия

 

Тя лесно може да се отстранява почиства и връща обратно. На предния панел имаме два големи удобни бутона за старт и рестарт, както и по две USB 3.0 и USB 2.0. И стандартните букси за слушалки. 

 

Първото, което направих е да монтирам захранването. 

 

Монтаж на захранване Be Quiet! System Power 9

 

Това е System Power 9, 600W захранване на Be Quiet! Поставяме задната пластина на дъното, след което монтирам и самото дъно. 

 

Монтаж на дънна платка в компютърна кутия

 

Този път за разлика от последните няколко кутии, дистанционните втулки са си предварително завинтени в достатъчни количества, така че не се занимавам с това. Свързвам осем пиновото захранване на процесора и двадесет и четири пиновото захранване на дъното, след което е ред на окабеляването. 

 

Монтаж на захранване за дънната платка

 

Свързвам USB 3.0, след което реших да монтирам хард-дискът и неговите кабели. Виждате без проблеми той се помества в това пластмасово чекмедже, а след това свързваме кабелите.  

 

Монтаж на Твърд диск

 

Различното в днешният билд са LED RGB вентилаторите и тяхното свързване. През последните месеци видяхме няколко кутии, които предлагат RGB вентилатори и решенията бяха различни. В едни от случаите самата кутия си има собствен контролер с дистанционно, в друг RGB-то се свързва директно към дъното и се управлява от специален софтуер. 


Днес кутията на Xigmatek идва с ето този интересен контролер-разклонител даващ възможност за свързване на много RGB вентилатори и ленти.

 

Xigmatek контролер за RGB вентилатори

 

В случая ние имаме само три и ги свързваме в първите три гнезда. Самият контролер се свързва чрез молекс към захранването. 

Следват аудио-кабелът и USB 2.0 кабелът от предния панел на кутията. Най-трудни си остават малките кабелчета за лед индикаторите, старт и рестарт бутоните, но и тях ги инсталираме без проблем.  

 

Монтаж на кабелите от кутията

 

Време е за видеокартата за която до момента не сме казали нищо. Това е Radeon RX 580 8GB на Asrock. 

 

Видео карта Asrock AMD Radeon RX580 8GB ревю

 

И тук вече чувам някои от вас да питата - Ама как така на Asrock? Ами ето така Asrock вече правят и видеокарти и днес ще дадем шанс на една от тях. Поне външно изглежда доста добре има голямо охлаждане и два силни вентилатора. Поставяме видеокартата и свързваме осем пиновото захранване. 

 

Свързване на захранване на видео карта

 

Сега вече сме готови за тестов буут. Виждате всичко тръгна по план. 

 

Първи тестове на готова конфиурация

 

Конфигурацията изглежда брутално с тези RGB вентилатори и различните ефекти, които те могат да правят.   

 

Кутия Xigmatek Mystic 9 RGB вентилатори

 

С помощта на дистанционно управление лесно можете да контролирате режимите на светене без усложнения и без необходимостта от инсталиране на някакъв специален софтуер.  

 

Готова конфигурация с кутия Xigmatek Mystic 9

 

Ами това е хора, сглобяването на конфигурацията от висок клас на ниска цена с AMD Ryzen 5 1600x и Radeon RX 580. 

 

Готовата конфигурация с процесор Ryzen 5 1600X и видео карта RX580 8GB

 

Нямам търпение да разцепя тази машина от игри и да представя пред вас резултатите от тези обстойни тестове. Наистина искам да разбера колко добре може да се играе на тази машина. Ако и вие искате да разберете не спирайте да следите блогът на Йон Компютърс.