Ревю на геймърски монитор Asus VG248QE 144Hz 1ms от AndroVlog
Ревю на геймърски монитор Asus VG248QE 144Hz 1ms от AndroVlog

Ревю на геймърски монитор Asus VG248QE 144Hz 1ms от AndroVlog

Jul 31, 2018 Home , Андро влог

               От много време получавам въпроси относно това да препоръчам геймърски монитор и честно да си кажа бях пренебрегнал темата, така че днес мисля да поправя тази несправедливост като Ви представя бюджетният геймърски монитор Asus VG248QE.

 

               Преди да започна да разкривам детайлите около монитора, който съм избрал за днешното ревю, първо нека поговорим малко за това какво всъщност трябва да гледаме при избора си на геймърски монитор и има ли изобщо разлика между геймърски и стандартен монитор?  В крайна сметка нека не забравяме, че колкото и да е мощна машината ни, колкото и да е добра видео картата, в крайна сметка ние гледаме изображението на нашия монитор. 

               За тези от вас, които се интересуват от гейминг и особено от състезателен гейминг бих ви препоръчал да изгледате клипа ми за FPS-а и защо ни е нужен. Там в детайли обяснявам неща, на които няма как в подробности да се спра в момента. Най-общо казано, колкото повече кадри за секунда генерира видеокартата ни и колкото повече от тези кадри е способен да покаже монитора ни толкова по-гладко изглежда движението на обектите. В динамични спортни шутъри, като CS:GO, Overwatch, Fortnite и други възможността да играете с висок FPS, и на монитор с бързо опресняване (или рефреш рейт), ви дава голямо конкурентно предимство.

 

               Обикновено геймърските монитори с висок рефрешрейт и на поносима цена се правят с така наречените ТN панели. Предимството на тази технология, както казах е в бързината на опресняването и по-ниската цена. Недостатъци са по малкият ъгъл на виждане и не толкова прецизното изобразяване на цветовете. Другата най-популярна технология за монитори са IPS панелите и те притежават точно обратните качества. Имат по-високи ъгли на виждане, по-реалистично предаване на цветовете, но за сметка на това опресняването им е много по-бавно, което ги прави неподходящи за спортен гейминг, но предпочитани ако се занимавате с графичен дизайн, фотография, видеообработка и всякакви такива дейности ,където се изискват прецизни цветови корекции.

 

               Нека сега най-сетне обърнем внимание на монитора, който съм избрал днес: Asus VG 248 QE. 

 

Ревю на геймърски монитор Asus VG248QE

 

               Това е 24 ичнов, TN, FULL HD монитор, с рефреш рейт от 144Hz и опресняване от една мили секунда. С две думи, точно това което търсим, когато говорим за геймърски монитор. На всичкото отгоре идвайки на промоционалната цена от 529лв. в сайта на партньорите ми от Йон Компютърс, този монитор предлага много добро съотношение цена/качество.

 

               Още малко “сухи” данни, монитора има контраст от 80 000 000 към 1;  16,7 милиона цвята и матова анти-отражателна повърхност, така че да не се притесняваме, ако сме близо до прозорец.  

 

               След като го разопаковах и сглобих, веднага ми направи впечатление стойката. Тя е висока и многофункционална. Повдигането и свалянето на монитора става посредством много удобна релса намираща се на задната носеща опора.

 

Unboxing на монитор Asus VG248QE

 

               Това Ви позволява да нагласите монитора, така че да е точно на нивото на погледа ви. Може да звучи просто, но много монитори нямат подобна функция. Може да видите как съм решил проблема на собственото си работно място.

 

 

               Тъй като мониторите ми са ниски съм ги повдигнал по този допотопен начин използвайки книги и тетрадки.

 

               Можете да въртите монитора на 45° наляво и надясно, с помощта на въртяща се платформа в основата.

 

Unboxing Asus VG248QE

 

               Също така разполагате с възможност да накланяте монитора леко нагоре и надолу.

 

 

               Стойката позволява да завъртите екрана вертикално, като за целта обаче се налага не само да го дадете максимално нагоре, но и напред иначе няма как да стане.

 

Монитор с NVIDIA 3D Vision

 

               Долу в основата виждаме логото на Nvidia 3D vision. Това е една от поддържаните функции. За тези от вас, които не знаят това е възможността за стереоскопично 3Д, което се вижда с помощта на специални Nvidia 3D очила и се поддържа от някои игри и приложения.

 

               Бутоните за контрол на монитора са поместени отдолу и вдясно.

 

Бутони на монитор Asus VG248QE

 

               Ако погледнем отдолу виждаме наличните изводи, това са по един HDMI, DVI-D, и DisplayPort.

 

Входове на монитор Asus VG248QE

 

               Имаме също и изводи за микрофон и слушалки. От другата страна е стандартния вход на захранването.

 

Захранване на монитор Asus VG248QE

 

               Кефи ме, че захранването е вътрешно и трябва да свържете само стандартен захранващ кабел. Казвам го, защото много монитори, например моя имат отделно външно захранване.

 

               В задната долна част на опората имате ето тази щипка за кабел мениджмънт.

 

 

               Вижте колко добре изглеждат двата кабела, след като ги прекарахме от там.

 

               Леко ме учуди факта, че в окомплектовката  беше включен само DVI-D кабел, като възможност за свързване. Това се оказа лек проблем, защото видеокартата ми GTX 1070, както много други съвременни карти, притежава само един HDMI и три Дисплей порта. Трябва да знаете, че ако искате да ползвате монитора си на 144Hz, тогава HDMI не ви върши работа, защото не поддържа толкова голям поток от информация. Тъй че не можех да си ползвам наличните HDMI кабели и трябваше да търся Дисплей порт кабел специално, за да направя ревюто. Щеше да е добре, ако беше включен в окомплектовката.

               Също така трябва да знаете, че когато за първи път свържете монитора към компютъра си, той не работи на 144Hz, а на стандартните 60. Трябва да влезете в advance настройките за резолюция и от там да настроите честотата да бъде 144Hz.

 

Настройки на монитор с честота 144Hz

 

               Веднага след като го направите, дори при бързо местене на обикновен обект на монитора ви си личи огромната разлика в сравнение с 60Hz. Тествах монитора първо на Overwatch. Наистина чувството е трудно да се опише, при тази скорост всичко изглеждаше невероятно гладко и въпреки динамичното движение и множеството ефекти, обектите оставаха кристално ясни.

 

Тест на монитор Asus VG248QE

 

               Още по осезаема беше разликата при CS:GO. Определено ако сте професионален играч или имате амбицията да станете такъв това е монитора за вас.

 

 

               VG248QE е разбира се със TN панел, което означава, че цветовете макар и ярки и красиви не са с абсолютна точност. Ако сте графичен дизайнер, както казах по-скоро би трябвало да се спрете на IPS панел.

 

               Като цяло времето прекарано в игране на този монитор ми достави истинско удоволствие. Гладкият начин, по който игрите вървят не може да се сравни с нищо друго. Имаме няколко допълнителни геймърски  функции. Например възможността да си сложим мерник или таймер.

 

Мерник на монитор Asus VG248QE

 

               Таймерът, честно казано не знам за какво може да ни послужи, но мерникът си е истинско чийтване  в някои игри, като CS:GO, където нямаме мерник на снайперите, ако не гледаме през оптиката. С помощта на този мерник от монитора можем да ползваме снайперите в CS:GO и други игри като помпи.              

 

               VG248QE притежава и малки вградени колонки. Не че бих препоръчал да ги ползвате, тъй като всеки едни външни тонколони  или слушалки биха извадили по-добър звук, но все пак държа да отбележа, че ги има.

 

               И така в обобщение, ако искате да имате първокласно гейминг  изживяване и конкурентно предимство при компетитив  игрите, тогава замислете се за монитор, който работи на 144Hz с една мили секунда време за реакция на матрицата. Asus VG 248 QE е един много добър пример за това идващ на разумна цена. Освен с отличните си спецификации, той се отличава с достатъчно голям размер от 24 инча и удобна стойка, която дава много възможности за нагласяне на позицията, както и кабел мениджмънт. Иначе мониторът не се отличава с някакъв особено крещящ външен вид, за разлика от някои по-скъпи модели на Asus, тук нямаме супер тънка външна рамка или интересно изглеждаща стойка с лазерна проекция, но за сметка на това цената е много по-разумна за качеството, което получаваме. А това е всичко, което ни трябва за оптимален геймърски  монитор.