Как да направим геймърска конфигурация с бюджет 800лв.?
Как да направим геймърска конфигурация с бюджет 800лв.?

Как да направим геймърска конфигурация с бюджет 800лв.?

Mar 09, 2016 Home , Хардуер

Автор: AndroVlog

             Геймърите са може би най-взискателните потребители. Когато стане дума за сглобяване на компютърна конфигурация за игри, нещата никога не са прости. Тя трябва да има мощна графична карта, за да възпроизвежда триизмерните образи в най-съвременните игри, чиито системни изисквания непрекъснато се повишават. Достатъчно оперативна памет и мощен процесор са задължителни, за да не се “задъхва” по време на интензивните виртуални битки. Истинската геймърска машина дава на потребителя непосредственото изживяване на играта без да застава на пътя му и да пречи с излишен лаг или насичане. Не на последно място, по същият начин, по който един спортен автомобил не може да прилича на семеен ван, геймърското РС не бива да има вид на офис компютър. То трябва да е куул и да говори само с вида си за качествата, които можем да очакваме от него.

            Същевременно всеки потребител има определени ограничения в бюджета, който може да вложи в хардуер. Предстои да направим серия от статии обхващащи оптимални варианти за компютърни конфигурации с геймърска насоченост, които да са в рамките на определен бюджет.

            В тази първа статия от поредицата ще започнем с ниския ценови клас и за целта си определихме бюджет около 800лв. Подбрахме компонентите по такъв начин, че да поддържат всички игри на пазара, макар че по-взискателните заглавия ще трябва да се играят на по-ниски от максималните графични настройки. Накрая ще представим и няколко алтернативни варианти на хардуера, така че да може да се обхване още по-широк спектър от бюджетни възможности.           

       Започваме със сърцето на всяка конфигурация - процесорът. За нашите цели се спряхме на двуядреният Intel Pentium G4400. Той е част от новото поколение SкyLake процесори на Intel, направени по 14nm, технология, използващи новият сокет 1151. За незапознатите ще припомним, че предишното поколение процесори на Intel носеха названието Haswell използващи 22nm архитектура. Някои биха възразили, че за геймърски компютър i3 е може би по-добър вариант, но в случая се съобразяваме с рамките на зададения бюджет. G4400 e най-добрия процесор на Intel който може да се намери на цена под 150лв. (текущата му цена е 129лв. към момента на публикуване на статията). За сравнение i3 процесорите започват от 260лв. т.е. точно два пъти по-скъпи. Изборът на нашия процесор ни позволява да запазим достатъчно бюджет за хубава видео карта, като същевременно конфигурацията ни няма да страда от лиспа на процесорна мощ.

       Дъното е следващият важен елемент при създаването на конфигурация и разбира се първото, което гледаме е то да отговаря на процесора, който сме избрали т.е. да е със сокет 1151. Нашата дънна платка е Asrock H110M-DGS, която поддържа DDR4 RAM. Тя е избрана с оглед на ограничения бюджет далеч не е в топ геймърския клас, но отговаря на нуждите на нашата конфигурация. Хората склонни да инвестират малко повече пари в дъно, биха предпочели модел с четири слота за РАМ памет, така че в бъдеще да могат да ъпгрейднат на 16 GB RAM например.

       И като стана дума за оперативна памет, се спряхме на две плочки от по 4 GB RAM на ADATA. Тя е най-новото поколение DDR4 работеща на тактова честота от 2133 MHz. Така нашият компютър е оборудван с общо 8GB RAM, което е минимумът за съвременна геймърска машина.

       За харддиск се спряхме на Seagate Barracuda с обем от 1ТВ. Това може да се каже е стандартен обем за всяка съвременна конфигурация и ще позволи инсталирането на много игри, както и съхраняването на голямо количество филми с високо качество и др. Ако желаете да изведете нещата на следващото ниво, личният ми съвет е да добавите и 128 GB SSD на ADATA, което да играе ролята на системен диск. Това обаче ще повиши цената на конфигурацията с около 100лв.

       Най-интересният компонент е разбира се видео картата. Като основен вариант сме се спряли на GeForce GTX 750 Ti 2GB в изпълнение на Gigabyte. Това е и най-скъпата част от цялото РС с цена от 276лв. (към момента на публикуване на статията). Разбира се именно в избора на видео карта е допустимо най-голямо разнообразие в решенията. Склонните да инвестират малко повече във видео карта могат да се замислят и за моделът GeForce GTX 950 2GB ОС. Тези от вас пък, които желаят да намалят бюджета могат да се спрат на по-евтиният вариант GeForce GT 740 2GB OC. Възможно е дори още по-радикално решение, тъй като нашият процесор съдържа в себе си видео-ядро Intel HD Graphics 510, в случай че сте притиснати откъм бюджет бихте могли да минете без нито една от изброените видеокарти. Тогава само с помощта на видео-ядрото, ще сте в състояние да подкарате някои от най-популярните игри, като League of LegendsCS:GOMinecraft и др. на средни или по-ниски настройки. Най-хубавото е, че винаги можете да добавите видео карта към конфигурацията.

       На всички гореописани компоненти вдъхва живот 530W захранване на DeepCool. То е напълно достатъчно имайки предвид хардуера, с който разполагаме.

       Накрая, но не и по важност, всичко това се събира в кутията на Zalman – ATX Z1 NEO. Като функционалност, тя притежава всичко, което можем да искаме. Достатъчно пространство, възможности за бързо поставяне на  твърди дискове, вградено охлаждане от два входящи 120мм. вентилатора в предната част и един изходящ също 120мм в отзад, долно разположение на захранването, така че неговият въздушен поток да не се смесва с този на компютъра. Z1 обаче радва и с външния си вид. Двата предни вентилатора светят със синя LED светлина, прозрачният капак дава възможност да съзерцаваме красивия хардуер вътре (и да следим за степента на запрашаване). Всичко това прави кутията добър и достъпен  избор за геймърска конфигурация.

 

 

Ако искате да видите как сглобихме нашата конфигурация с изброените части можете да изгледате клипа на Андро: