Яка конфигурация с AMD Ryzen 5 2400G и GTX 1060 3GB
Здравейте хора,
много от вас вероятно са чели предишните ми хардуерни статии, в които сглобих и тествах конфигурация с двата най-нови процесора на AMD - Ryzen 5 2400G и Ryzen 3 2200G. За целта използвах тестова конфигурация с компоненти предоставени от самите AMD и техния специален ревюърски пакет. За съжаление някои от частите, като дъното и РАМ-та изобщо не се продават в България, така че тази тестова конфигурация не можеше да се използва като пример за нещо, което вие реално можете да си сглобите. Днес обаче благорадение на партньорите ми от Йон Кокпютърс ще асемблирам една реална конфигурация с процесора AMD Ryzen 5 2400G и този път с видеокарта GTX 1060 3GB.
Днес ще наруша традицията и първото нещо, което ще ви покажа от новата конфигурация ще е кутията. Останалите компоненти малко или много сме ги разглеждали в предишни статии, докато кутията на Raidmax Alpha Prime Black e наистина уникална.
Това, което веднага се забелязва е, че лицевият и капак е от закалено стъкло, което дава перфектна видимост към хардуера. Предната част на кутията също е прозрачна и разкрива три 120 милиметрови RGB вентилатори.
Това, което сме свикнали да наричаме преден панел е разделен на две и се намира странично в предната част. От едната страна са старт и рестарт бутоните и съответните LED индикатори. От другата се намират USB 3.0 портовете и буксите за микрофон и слушалки.
Споменатите вече RGB вентилатори са последен писък на модата във визуалния тунинг на геймърските компютри, но уникалното при Raidmax Aplha е, че тя идва със собствен RGB контролер. По принцип RGB вентилаторите на повечето други кутии трябва да се свържат със специален четири пинов конектор към дъното в случай, че то поддържа подобен вид контрол. Това обикновено са най-новите и по-скъпи дъна. Без това вие няма как да управлявате цветовете на вашето RGB осветление.
Raidmax Alpha обаче решава този проблем, като идва със собствен RGB контролер и дистанционно.
Само свързвате един единствен молекс към захранването и с помощта на дистанционното можете да избирате различни цветове и режими, както и скоростта на въртене на перките. Кефи ме как дистанционното има магнит на гърба, така че можете да го лепвате за задния метален капак на кутията и по този начин никога няма да го изгубите и винаги ще ви е подръка, когато ви потрябва.
Нека сега продължим с асемблирането на останалата част от конфигурацията ни. Следващото може би най-интересно нещо е видеокартата. 3 GB версия на GTX 1060 винаги е предизвиквала много въпроси. Хората често ме питат тя по-добра ли е от 1050Ti, която е 4 GB, и заслужава ли си спрямо 1060 6GB. Аз лично съм правил клип с тест на тази карта преди доста време, но тогава още ги нямаше част от игрите, на които тествам в момента като Players Unknown Battlegrounds, така че е време да дадем по-актуален отговор на тези въпроси. В днешния билд, както виждате, ще използваме версия на MSI.
Дъното, на което се спрях е B350М Gaming също на MSI. Много пъти съм ви съветвал да използвате дъно и видеокарта по възможност на един и същи производител.
Това е относително компактно дъно с два слота за RAM и един PCIe слот за видеокарта. Колегите от Йон Компютърс обаче трябваше първо да му направят BIOS ъпдейт, за да може най-новият процесор на AMD да тръгне, иначе той просто не се разпознаваше.
На процесорът Ryzen 5 2400G обърнахме доста сериозно внимание в предишното видео.
Както знаете той идва с вградена Vega 11 графика, на която направихме обстоен тест, съветвам ви да го изгледате. Бихте могли да използвате тази конфигурация първоначално без видеокарта само с вградената и в последствие да добавите графичната карта.
Много важно, оперативната памет която избрах на Adata XPG работи на 3000MHz.
И дъното поддържа тези честоти. Както разбрахме от предишния тест, това има голямо значение за пърформънса на процесора. В случая ще използваме две плочки по 8GB общо 16GB.
Отваряме кутията, като премахваме предия и задния капак.
Виждаме, че захранването и секцията за харддисковете са отделени с метална преграда. Поставяме харддиска в специалното шаси, което не изисква завинтване на винтчета.
Използваме стандартния 1 ТВ харрдиск на Seagate. Отзад може да видите, че има две мини-шасита за SSD-та.
Вижте как интересно са закрепени с лесен за отвъртане винт. Разбира се препоръчвам на всеки да си вземе тази версия на конфигурацията с SSD.
След хард дискът монтирам и захранването, същото което използвахме и в предишната ни конфигурация – 600W на TrendSonic.
Поставяме пластинката, вътре в дъното на кутията виждаме, че дистанционните втулки са предварително завинтени.
Поставяме дъното и преди да го завинтим му свързваме захранващите кабели. Завинтваме дъното и сме готови.
Свързваме кабелите на кутията и хард диска с дъното и е време да поставим нашата доста яка видеокарта на MSI. Тя се захранва с 6 пинов накрайник.
Ами това е, време е за тестов буут. Всичко тръгна нормално. Може да видите отвътре светещите предни вентилатори. Кутията идва още и с вграден заден 120мм вентилатор.
И така, очаквайте скоро следващата статия, в който ще видим не само колко е красива тази конфигурация, ами колко добре ще се справя с игрите. Както казах 1060 3GВ задава много въпроси, които чакат своя отговор. Процесорът пък беше тестван самостоятелно, за да видим как работи вграденото му видео, но сега ще разберем как ще се справи в тандем с тази видеокарта.