Тестване на новите AMD Ryzen процесори с Vega видео ядро
Тестване на новите AMD Ryzen процесори с Vega видео ядро

Тестване на новите AMD Ryzen процесори с Vega видео ядро

Mar 21, 2018 Home , Андро влог
Здравейте хора, 

много от вас не спряха да ме питат, кога ще тествам двата  процесора Ryzen 5 2400G и Ryzen 3 2200G. Особеното на тези най-нови AMD процесори е, че те са снабдени с интегрирана Vega видеокарта, което ги прави потенциално подходящи за бюджетна конфигурация. 

 

Ревю и тест на Ryzen 2200G и 2400G

 

Дали и колко добре може да се играе с тези интегрирани видеокарти, обаче ще разберете ако продължите да четете надолу! 

Преди да направим видео-тестовете,  нека проверим колко добре се справят 2400G и 2200G като това което основно са, а именно процесори. За целта ги тествах на Cinebench. И двата процесора са четириядрени, но 2400G има осем логически ядра, както и леко по-висока тактова честота. Това му дава ясно предимство при мултикор пърформънса, където имаме 827 точки в сравнение с 560 при 2200G. При сингълкор пърформънса разликата вече не е толкова драстична, като 2400G изкара 155 точки, а 2200G – 136. 

 

Cinebench тест на AMD ryzen 2200G и 2400G

 

И двата резултата са доста добри и са почти идентични с тези на Ryzen 5 1500x и Ryzen 3 1300x. 

Сега обаче нека преминем към най-любопитната част, представянето на вградените графики. Това са Vega 11 с 11 видео-ядра и Vega 8 съответно с 8 видео-ядра.

Започваме с бенчмаркът Superposition. Обикновено го тествам на High и на Extreme, но специално за този тест реших да включа и настройките за Medium. Обобщените резултати може да видите в следната графика. 

 

Superposition тест на AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Като точки определено 2400G с Vega 11 се справя доста по-добре. Като кадри за секунда, виждаме, че този бенчмарк е дошъл доста тежко на нашите вградени видеокарти. Дори на Medium средния FPS при Vega 11 е бил 18, а при Vega 8 едва 14 кадъра за секунда. Нещата стават дори още по-критични при High. 

 

Susperposition тест на AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

При Extreme цифрата за FPS вече е едноцифрено число.  

 

 

Но нека това не ни обезкуражава, Superosistion е много тежък тест предназначен за силни видеокарти и системи. Използвах и Unigine heaven, където нещата изглеждаха малко по-добре. Ryzen 5 2400G изкара 568 точки със среден FPS от около 22, а Ryzen 3 2200G успя да достигне 484 точки със средни 18 кадъра за секунда. 

 

 

Нататък тествах и няколко истински игри, започвайки с GTA V. Имайки предвид резултатите от предишните два бенчмарка, бях скептичен и не очаквах вградените видеокарти да се справят особено добре с GTA V. Ето защо направих първия тест на резолюция 720р при минимални настройки. Останах учуден от доброто представяне. Първо, че на тази графика играта не изглеждаше токова зле. 
 
Останах очарован обаче от добрия пърформънс. На тази резолюция играта вървеше с около или малко под 100 FPS и на двата процесора. Можете да видите резултатите за среден FPS на различните сцени, естествено 2400G с Vega 11 има леко преимущество, но дори с по-слабия R 2200G играта би могла да се играе без абсолютно никакъв проблем. 

 

GTA V тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Нека си припомним, че съм правил тестове на ултрабюджетно РС без видеокарта използвайки интегрираната графика на процесора Pentium G4560 и при същата резолюция и настройки вадеше едва около 20-25 FPS. Тоест имаме огромен напредък и реална възможност заглавие като GTA V да се играе с вградена графика. 

 

Продължих с теста на същата игра, като реших да опитам на FULL HD - 1080p. Отново на минимални настройки. Очаквах голям спад в пърформънса, но може да видите. 

 

GTA V FullHD тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Дори на по-слабия процесор средните кадри за секунда са над 60. Даже разликата между двата на този тест не е особено голяма. Ами какво да искате повече хора, купувате си процесор за 200лв. С вградено видео и можете да играете GTA V без никакви грижи. Това само преди една година звучеше като сбъдната мечта за много геймъри. 

Впрочем двата процесора вече са налични на пазара. Цените им в сайта на моите партньори от Йон Компютърс са малко над 200 за Ryzen 3 2200G и около 350лв за Ryzen 5 2400G. 
 
Аз обаче реших да отида докрай с теста на GTA 5 и с чисто научна цел да тествам на максимални настройки. Не че някой би го играл така разбира се. Тук както се очакваше получихме едноцифрени резултати и за двата процесора са малко преимущество на по-силния.

 

GTA V High тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G
 
 

Продължаваме нататък с още един много важен бенчмарк - Кака Лара и Rise of the Tomb Raider. Тук реших да съм разумен и сложих на минимални настройки при резолюция Full HD. 

 

 

Получих доста разумни резултати около 30-40 среден FPS, което класира играта като playable. Разбира се тук вече е въпрос до колко сте склонни да понесете компромис, защото среден FPS от 30 означава че понякога играта се качва над тази цифра, но понякога и спада доста под това ниво, което означава че ще изпитвате насичане в определени моменти. 

За накрая съм оставил игрите, към които имаше най-голям интерес и които реално най-много хора се питат дали могат да ги играят на тези вградени графики. Говоря за Е-спорт заглавия като CS:GO и Overwatch. 
 
Започваме с CS:GO, тук и на двата процесора направих по два различни теста при средни (medium) настройки и при максимални настройки на FULL HD. При medium също така всички Anti-aliasing бяха изключени. 
 
И така при medium насторйки получихме малко над 100 средни кадри за секунда при 2400G и малко под 100 при 2200G. Виждате не голяма разлика и доста добри резултати за тези два процесора. За сравнение с вградената графика на Pentium G4560 съм получавал преди около 20-25 кадъра при средни и към 45 FPS при минимални настройки. 
 

При максимални настройки, и резолюция FULL HD на CS:GO получих около 50 кадъра за секунда при 2200G и над 70 при по-мощния 2400G.  Наистина впечатляващо за вградена графика.

 

CS:GO тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Останах не по-малко очарован след като подкарах Overwatch. И тук направих два теста само, че на Medium и Low при резолюция 1080р. На най-ниски настройки по-слабият от двата процесора се държеше геройски на средни FPS около 60. По-силният пък достигаше средни над 70, което си е направо впечатляващо. 
 

Вдигайки настойките на Medium pre-set, средните кадри спаднаха с около 20, като при Ryzen 3 2200G, те достигнаха 45, а при Ryzen 5 2400G малко над 50. 

 

Overwatch тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Въпреки това играта вървеше учудващо гладко и само от време на време се усещаха големи спадове в FPS-a усещащи се като насичания. Тъй като нямахме намаляване на резолюцията дори на най-ниски настройки играта изглеждаше доста добре.

Накрая пробвах да тествам и една от любимите ми в последно време PUBG. За съжаление не мога да ви дам официални резултати понеже при тази хардуерна конфигурация FRAPS не вървеше много добре с играта и в момента, в който включа режима за бенчмаркване, ме изхвърляше от FULL Screen.

 

PUBG тест с процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Мога да ви дам само моите впечатления от играенето. При FULL HD и минимални настройки насичането беше прекалено значително и както може да се сетите най-много точно в най-важните моменти, което прави играта за мен невъзможна за игра. Намалявайки настройките до 720р, донякъде подобрява нещата и в повечето случаи играта се движи гладко с около или малко под 60 кадъра за секунда. Въпреки всичко обаче в определени моменти се стигаше до сериозни засечки, което не е приемливо за игра. Ако искате да подкарате PUBG определено ви съветвам да си вземете видеокарта. 

И накрая един любопитен факт. Както знаете за тестването на процесорите ми беше предоставена оперативна памет от висок клас с тактова честота до 3200Mhz. 

 

 

За да се включи тази честота обаче трябва да се направи специална настройка в биос-а, инак си тръгва на стандартната от 2400. Първия ден докато тествах Ryzen 5 2400g, си мислех, че съм направил настройката, но след цял ден тестване се оказа, че всъщност не съм бил. Ето защо се наложи на следващия ден да повторя отново тестовете, този път с правилната настройка. Така обаче се получи интересно сравнение и всъщност установих до каква степен честотата на РАМ–та играе роля и се оказа, че разликата е доста голяма. На тестове като Superposition разликата беше около 200 точки, което никак не е малко, а при игрите тя беше дори още по-драстична, като на CS:GO и на Overwatch, Ryzen 5 2400g тестван с 2400Mhz-овата рам даде резултати близки с тези на по-слабия 2200g. Виждате значението е голямо, така че ако си купувате някои от тези два процесора си вземете RAM, която да работи на 3200 и много внимавайте с избора на дъно, което да поддържа тази честота, хора!

 
В обобщение, най-сетне имаме процесори, които идват с достатъчно добра вградена графика, така че ако първоначално нямаме средства за видеокарта все пак ще можем да играем спокойно някои от най-популярните E-sport заглавия като CS:GO, Overwatch, както и много други игри.