Ryzen 5 2400G и R3 2200G с интегрирана Vega видеокарта са тук!
Ryzen 5 2400G и R3 2200G с интегрирана Vega видеокарта са тук!

Ryzen 5 2400G и R3 2200G с интегрирана Vega видеокарта са тук!

Mar 07, 2018 Home , Андро влог

Здравейте, хора, 

миналата година отделих доста време, за да сглобявам и тествам конфигурации с почти цялата гама процесори  от Ryzen поколението, а след това тествах и новите Vega видеокарти. Сега обаче имаме съвсем нови продукти от AMD, за първи път Ryzen процесори с интегрирана Radeon Vega графика.

Това, което виждате тук е специален пакет за ревюъри, който от AMD пратиха на партньорите ми от Йон Компютърс за тест и ревю. 

 

Новите Ryzen процесори с Vega ядра

 

Когато го отворим виждаме двата нови процесора - Ryzen 5 2400G и Ryzen 3 2200G. Заедно с тях в специалния пакети имаме дъно, на MSI с В350 чипсет, вижте колко е малка кутийката. 

 

Дънна платка B350I Pro AC

 

От АМД ни пратиха и тези плочки рам, това са две по осем, общо шестнадесет гигабайта рам. 

Всичко това идва с цел да сглобя конфигурация и да тествам новият хардуер, ексклузивно преди още процесорите да са налични на българския пазар!

Нека започнем с ънбоксинг на дъното. Това официално е най-миниатюрното дъно за десктоп компютър, което съм виждал.  

 

 

Има си обаче всичко необходимо - два слота за рам, един PCI- exprress слот за видеокарта, който няма да ползваме. И това, което виждам за първи път, вграден адаптер за Wi-fi. На ето тези стърчащи резби, можете да навиете антените и си имате работеща Wi-Fi лан карта. 

 

 

Мисля, че тази екстра трябва да се включва в повече дъна. Както и да е аз обаче няма да навивам антените, понеже няма да ни трябват за нуждите на теста. 

Това са двата процесора, каква е разликата между тях. Ryzen 5 2400G, е четириядрен с осем треда, докато Ryzen 3 2200g е четириядрен с четири треда. 

 

Новите процесори AMD Ryzen 2200G и 2400G

 

Между двата има малка разлика в клок честотата, Ryzen 5-цата е 3,6GHz с буустова честота до 3,9, докато при тройката тя е 3,5GHz с бууст до 3,7. Има и разлика във вграденото видео. При 2400G то се нарича Radeon Vega 11 Processor Graphics и е с 11 графични ядра работещи на 1250MHz, докато 2200g е с Radeon Vega 8, респективно с осем графични ядра и тактова честота от 1100MHz. 

Като параметри, двата процесора много напомнят Ryzen 5 1500x и Ryzen 3 1300x, които вече съм тествал миналата година, само че сега имат интегрирано видео. Разбира се не са напълно еднакви имат и други различия и ще бъде интересно да се направи сравнение след като извърша тестовете.

И така поставям процесора, реших че първо ще тествам по-силния - Ryzen 5 2400G, тъй че слагаме него. 

 

 

Впрочем, новите процесори с вграденo Vega видео спокойно стават за всички дъна предназначени за по-старите Ryzen-и, в най-лошия случай може да ви се наложи BIOS ъпдейт. 

Поставяме нашите две плочки по осем гигабайта оперативна памет. 

 

 

Tова е Flare X на G.Skill и поне според опаковката е оперативна памет специално разработена за AMD Ryzen платформи, като работи на 3200 Mhz.

Както знаете стоковите охладители на АМD са два вида, едните се закачат с кукички за тези черни пластмаси, другите се завинтват на местата им. 

 

 

Нашият процесор е от втория тип, така че премахвам първо пластмасите и след това завинтвам охлаждането. Завинтването става на кръст, като първо завинтвам полека всеки един винт и после ги дозатягам. 

 

 

Включвам вентилатора в захранването и сме готови с дъното вижте, колко малка е изглежда системата ни.

Тъй като потенциално това е една доста бюджетна машина, без видеокарта, с партньорите ми от Йон Компютърс решихме да експериметнираме с ултра бюджетно решение - кутия и захранване на Segotep две в едно. Първо премахвам двата капака. Поставям харддиска на единственото възможно място. 

Това е една доста компактна кутийка, както виждате тя идва със собствено 500 ватово захранване, което в случая би било достатъчно, все пак нямаме видеокарта. Но когато се захванах да подреждам кабелите открих, че кабела за процесора идва само в четири пинов вариант, а на мен ми е необходим осем. 

 

 

Ето защо преминах към план “Б”. Отвинтих вграденото захранване на кутията и поставих ето това 600 ватово на ТrendSonic. 

 

 

Сега вече всичко е наред. 

Поставяме пластинката на дъното. 

 

 

Закачам кабелите за захранване на процесора и на дъното, след което завинтвам самото дъно, което се крепи само на четири винта.  Вижте, изглежда супер малко дори на фона на тази относително компактна кутия. 

 

 

Свързвам кабелите на кутията към дъното и кабелите на харддиска. 

Нашето просто асемблиране е готово и е време за тестов буут. Виждате всичко работи, кутията не ни дава възможност за кой знае какъв кабел мениджмътн, но в крайна сметка това е само тестова конфигурация.  

 

 

И така хора конфигурацията с единия от двата най-нови процесора на AMD с вградено Vega видео е готова. Ако нямате търпение да разберете как този, както и другият процесор ще се справят с игрите не пропускайте следващата статия.

Аз лично съм доста любопитен защото в момент като сегашния, когато цените на хардуера и особено на видеокартите, са толкова високи, това може би е решението за бюджетните геймъри.