Ревю на Cougar Deathfire EX Combo
Ревю на Cougar Deathfire EX Combo

Ревю на Cougar Deathfire EX Combo

Feb 14, 2018 Home , Андро влог

Здравейте, хора в тази статия ще обсъдим още един комплект геймърска периферия. Става дума за Dethfire EX комбото – мишка и клавиатура на Cougar –  един производител, на който не се бях спирал да сега.

 

 

Първо нека коментираме клавиатурата. Тя е пълноразмерна (включва и нъмпад), но въпреки това е относително компактна.

 

 

Има изчистен минималистичен дизайн. Тя е от този вид популярни в последно време клавиатури, при който копчетата, заедно с техните основи, са изнесени отгоре върху равна плоскост.

 

 

Напомня ми на Hama Urage Cyberboard, на която последно правихеме ревю. Бързам да уточня, че за разлика от Urage, тук контрол бутона някак си не се натиска толкова лесно по погрешка, докато пишете, което е плюс. Прекарах известно време в писане, използвайки клавиатурата и не ми се случи нито веднъж да задържа контрола по погрешка.

Докато сме още на темата за външния вид, основната повърхност е от пластмаса, която обаче е направена да изглежда като алуминии. Клавиатурата е естествено налконена напред, но може да увеличите ъгъла чрез повдигащи се задни крачета.

 

 

Отделно всички крачета са гумирани, което придава стабилност върху масата. Естествено най-набиващо се на очи е RGB осветлението.

 

 

С помощта на бутона FN и съответните цифри от едно до осем, можете да сменяте между различните режими на светене. Няма да се спирам на всички от тях по отделно, само ще спомена че любимия ми е номер 7. Там с помощта на FN и стрелкичките можете да избирате различните сектори на клавиатурата и да ги настроите да светят, в който искате от осемте възможни цвята.

 

 

С помощта на FN бутона и Page Up, Page Down пък може да изберете между три степени на сила на светене. Характерно за клавиатурата е, че подсветката огрява не само бутоните и техните основи, но също се получава своеобразна светеща рамка, което мен лично доста ме кефи.

По отношение на технологията може би най-интересното, което трябва да споменем е, че тя се води Hybrid Mechanical или полу-механична. Какво означава това? Наскоро направих статия и клип за бюджетни механични клавиатури, където дадох доста подробно обяснение на това що е механична клавиатура и каква е разликата с мембранна такава. Ако сте ги пропуснали съветвам Ви да им хвърлите око. Най-общо казано, мембранните клавиатури представляват мембранен тъчпад и всяко копче натиска определена издатинка на мембраната, която пружинира поради еластичните качества на гумата, от която е направена. При механичните клавиатури, всеки клавиш представлява самостоятелен механичен ключ.

В нашия случай имаме полу-механична клавиатура, която в основата си отново е мембранна, с тази разлика, че мембраната не се натиска директно от бутона. Този път имаме нещо като ключ, състоящ се от корпус и бутало.

 

 

Буталото  от едната страна контактува с копчето което натискате, а от другата страна с еластичната мембрана. Няма голяма разлика с мембранната клавиатура, това което аз мога да кажа е, че имаме малко по отчетливо чувство на превключване на бутона в сравнение с чисто мембранната, която ползвам, където натискането е по-плавно и почти нямаме този  отчетлив момент на натискането. Същевременно обаче тук изцяло липсва щракащият звук на механичните ключове. Клавиатурата е изключително тиха при работа, което може да е разочароващо за тези от вас, които са се надявали на типичното механично щракане. От друга страна, ако сте стриймър, това е по-удачния вариант, защото звука няма да се улавя от микрофона Ви.

Сега нека обърнем малко внимание на мишката. Тя има доста изчистен, касически дизайн, без някакви особено радикални решения.

 

 

Имаме RGB подсветка с осем цвята и дишащ ефект, при който цветовете се редуват. Светещите елементи са скролът, логото на Кугър и кантът в основата.

 

 

Като цяло външният вид е доста приятен без да бъде особено агресивен.

 

 

За нивото на ергономия и удобство, бих казал, че мишката ще пасне на всеки вкус, защото както казах дизайнът е класически и няма нищо изчанчено.

 

 

Не е твърде плоска, на мен лично ми е с една идея по малка и по-лека от тази, с която съм свикнал, но  това е въпрос на лични предпочитания.

Като единствена критика тук бих отбелязал, че пластмасата е доста гладка и леко плъзгаща се. Никъде нямаме гумирана повърхност, дори страничния грип е от гладка пластмаса, тъй че мишката се чувства леко пързаляща се. Единствено имаме гумиран ринг на скрола, който между другото е доста голяма и удобен за ползване.

 

 

Мишката има два големи предни бутона, които ползват Omron микро суичове, с 5 милиона клика гаранция. От страни имаме два странични бутона, които са доста удобни за ползване по време на игра.

 

 

Казвам, го защото това е рядкост и дори на собствената ми мишка се цъкат с една идея по-трудно. Отгоре имаме нещо, което прилича на бутон за настройка на DPI, но в действителност с това копче само контролирате цветовия режим.

 

 

Когато обърнете мишката отдолу виждате, че има два суича, единия за DPI другият за полинг рейт.

 

 

Имаме четири позиции на суича от 500 до 2000 DPI, както и поддържа до 1000Mhz полинг рейт. Последното е от значение за времето за реакция, което е една мили-секунда. Mишката използва ADNS - 5050 Optical Gaming Sensor.

 

 

По въпроса за DPI суича, забелязвам, че хората са разделени. Някои предпочитат DPI да се настройва от горното копче, за да могат да го цъкат докато работят с мишката и виждат в това недостатък. Аз лично не съм съгласен, за мен долните суичове са голямо предимство защото можете да преместитие суича на съответната скорост и да сте сигурни, че е на нея. При всички други мишки, които съм ползвал, понякога без да искам натискам горния бутон за DPI и тогава си изгубвам настройката и трябва пак да я търся чрез цъкане и изпробване на мишката, което е много досадно. В допълнение при много мишки, за да се улесни именно този проблем, режимът на DPI е обвързан със съответен режим на светене, което пак  е досадно, защото така не може да си настроите мишката да свети, както си поискате без да промените скоростта, освен ако не влезете през специален софтуер, където да направите необходимите настройки.

Тук не е така и клавиатурата и мишката са Drivers free. Тоест не се налага да инсталирате никакви драйвери или специален софтуер, за да ползвате пълната им функционалност. Всички настройки се правят директно през мишката и клавиатурата.

Накрая ще спомена една странна особеност. USB кабелът на клавиатурата е с оплетена обшивка, докато този на мишката е с по-обикновената гумена изолация.

 

 

Сега, аз лично не споделям вманиачаването по оплетените обшивки, дори не е сигурно, че те са по-устойчиви от обикновените, но може би със сигурност са естетически по-приятни за повечето хора. В случая двата продукта идват като един комплект и разликата в кабелите прави впечатление.

Накрая нека един от най-съществените параметри, а именно цената. Комплектът на Cougar се продава за  около 100 лв, което го поставя в средния ценови диапазон, клонящ по-скоро към бюджетния геймърски клас. Не е най-евтината периферия, но е много далеч и от най-скъпите продукти.  Като се има предвид, че включва клавиатура и мишка с доста добри функции и осем цветна подсветка смятам, че предлага добро съотношение цена качество.

Това беше моето ревю за геймърския комплект Deathfire EX, на Cougar. Ако искате повече такива ревюта, не забравяйте да следите блогът на Йон Компютърс.