Най-доброто РС на разумна цена
Светът е полудял по криптовалутите и копачите изкупуват високо-производителните видеокарти като топъл хляб. Вероятно Ви е писнало да го чувате, но това е факт. Необичайно търсене доведе до драстично покачване на цените на видеокартите, а също и на останалия хардуер. В тези тежки за геймърите времена, какво можем да направим, ако искаме да си сглобим геймърски компютър без това да ни струва цяло състояние?
В миналата статия показах как сглобявам една конфигурация, която лично на мен много ми хареса, с i5 8400 от новото поколение Coffee Lake и GTX 1060 6 GB на Asus. Останах страшно доволен от начина по който машината се представи на тестовете, а този шест ядрен процесор на Intel е наистина много як. Тази конфигурация обаче има един основен недостатък и това е... цената. С компоненти от средния геймърски клас, тя струва 2080лв. Само видеокартата на Asus е половината от бюджета - 1000лв. По едно време толкова струваха 1070-ките.
Мнозина от вас искат да направя конфигурация от порядъка 1200-1300лв, което винаги се е считало за разумната цена за която би трябвало да може да си сглобиш добър компютър и всички игри да ти тръгват. С моите партньори от Йон Компютърс се хванахме със задачата да разберем, дали е възможно да се сглоби машина с такъв бюджет, която хем да не прави сериозни компромиси с качеството, хем да не струва една торба с пари.
Време е да Ви представя нашата оптимална геймърска конфигурация на разумна цена.
Започвам с процесора.
Да правилно виждате, това е Core i5 7400. Той е от седмото поколение Каби Лейк, а не от осмото Кофи Лейк. Ще се запитате защо? Ако сравним цените 7400 идва за около 350лв, докато 8400 е малко под 400. Разликата не изглежда чак толкова драстична докато не погледнем дъната.
Дъното което сме избрали за нашия процесор е с познатия чипсет H110М в изпълнение на Asus.
To струва само 98лв. Най-евтиното налично дъно за Кофи Лейк процесорите е Asrock с чипсет Z370 идващо на цена от около 220лв. . Все още не са налични евтини дъна за Кофилейк процесорите. Така че до тук само от дъното и процесора сме спестили около 150лв.
Същервременно i5 7400 напълно ще се впише в нуждите на нашата машина, така че не правим някакъв сериозен компромис в това отношение.
Следващият много важен въпрос разбира се е изборът на видеокарта и тук ние нямаме много варианти. Със GTX 1060 - 6GB версия достигаща цени от 1000 и нагоре лева, 3GB версия върви към 750лв. спасението за геймърите остава GTX 1050Ti. Tова е ентри левъл видеокартата на Nvidia от GTX класа. Конкретния модел, който сме избрали на Asus идва на цена от 399лв.
Много харесвам GTX 1050Ti, защото ви позволява практически да играете всичко с добро качество и няма да коства единият Ви бъбрек. Като алтернатива на AMD можете да използвате RX 560, …. ако откриете такава. В момента на сайта на моите партньори от Йон Компютърс не може да се намери нито RX 560 нито RX 460.
Продължаваме с другите необходими компоненти, като водещо в избора ми беше постигането на възможно най-щадящ бюджет. За рам взех една плочка от 8GB на Crucial.
Имаме добре познатото захранване от 530 вата на Deep Cool.
То ще е напълно достатъчно защото 1050Ti е една много икономична карта, тя дори няма допълнително захранване, ами черпи цялата си енергия само от слота на дъното. За хард диск сме се спрели на стандартният 1ТВ на Seagate.
И така сглобяването беше доста стандартно, без някакви изненади или по-необичайни особености. Поставяме процесора, рамта и охлаждането, върху това доста компактно дъно.
Кутията е наистина много готина за цената си. Segotep LUX марк две, с три светещи сини вентилатори и прозрачен капак е най-продаваната кутия на Йон Компютърс в момента.
Струва 80лв, но наистина си заслужава, ще видите когато завършим машината и я включим.
Виждате има специална преграда за захранването и вадещи се шасита за хард дискове.
Поставям нашето захранване.
Имаме да изкараме отпред само два кабела, този за процесора и този за дъното, тъй като видеокартата ни не се нуждае от допълнително захранване.
Поставяме панелчето и малкото дънце, след което свързваме захранващите кабели и кабелите на кутията.
Странно място е избрано за USB 3.0 и USB 2.0 кабелите, така те минават през цялата дънна платка, вместо да се свързват по ръба и, което леко разваля кейбъл мениджмънта, но да кажем, че това не е толкова важно в случая.
Връщаме се отново отзад, където монтираме хард диска в специалното му чекмедже.
Свързваме захранването и SATA кабела, а накрая свързваме и трите предни вентилатора един за друг и накрая с четири пинов молекс на захранването.
Накрая правим инсталация на видеокартата ни, която просто се поставя в единствения ни PCI Express слот и както казах, дори не трябва да се свързва със захранването.
Готови сме за тестово буутване. Всичко работи перфектно.
Специално ще Ви обърна внимание колко яко изглежда конфигурацията отпред с тези страхотни светещи вентилатори, които освен всичко друго осигуряват и добро охлаждане.
Ами хора, това беше моето предложение за оптималната геймърска машина, като съотношение цена/качество към днешна дата. Не пропускайте следващата статия, където ще тествам конфигурацията и ще видим как тя ще се представи на най-новите игри и на тежките бенчмаркове, на които ще я подложа. Нямам търпение!