Сглобяване на конфигурация за PUBG с процесор Intel Core i5-8400 и GTX1060 6GB
Наскоро направих ревю на нашумялата игра PlayerUnknown’s Battleground, където казах, че играта е доста лакома откъм ресурси. Минималните изисквания, за да я подкарате как да е не са нещо впечатляващо, но препоръчителните параметри, за да върви като хората са доста високи и включват видеокарта GTX 1060 или по-хубава от нея. И тъй като отдавна не бях сглобявал конфигурация, си казах какво пък, хайде да направим една с идеята да можем безпроблемно да играем PlayerUnknown’s Battlegrounds.
Същевременно ние продължаваме с нашето представяне на най-новото поколение процесори на Intel, а именно Coffee Lake. Предишната конфигурация, която сглобих и тествах, ако си спомняте беше с i3 8100. За тези от вас, които са изпуснали, уникалното при Coffee Lake поколението е, че имаме увеличаване на броя на физическите ядра в сравнение със старите поколения. Така i3 8100 e вече четириядрен, докато 7100 беше само с две физически и четири логически ядра (или треда).
По същия начин новите i5-ци са вече шест ядрени, а не четириядрени както до сега. За съжаление те нямат хайпертрединг, така че си оставаме с тези шест физически и същия брой логически ядра.
Въпросният модел 8400 e най-икономичния, неговата базова честота е 2,8 Ghz, но има турбо бууст, който може да достигне в пикови моменти ма работа на вашия компютър за игри до 4 Ghz. Тези шест физически ядра са чудесни за мултитаскинг, например гейминг и стриймване едновременно.
Вграденото графично ядро е Intel UHD Graphics – новото тук е, че вече поддържа 4К при 60Hz.
Както повечето интелски процесори, i5 8400 работи на 65W, което е доста икономично.
Кофилейк процесорите са със сокет 1151, също като по-старите Kaby Lake и Skylake, но не правете грешката да си мислите, че работят със същите дъна. Ако отворите сайта на партньорите ми Йон Компютърс и цъкнете на раздела дъна, можете да използвате отметката за Coffee Lake във филтъра за избор и така ще ви излязат само дъната, които стават. За съжаление за момента са все още са налични само такива с чипсет Z370, които са относително скъпи.
И така нека видим все пак какви други части сме подбрали за днешния билд.
Започваме с ънбоксинг на дъното. То е на Asrock Z370 pro 4. Внимателно поставяме процесора, като го ориентираме по правилния начин.
Най-лесно познаваме, как е правилно да се сложи по двете асиметрично разположение вдлъбнатинки, които съвпадат със съответните жлебове в сокета.
За оперативна памет съм приготвил ето тези две плочки по осем гигабайта DDR4, на ADATA от геймърската серия XPG Gammix D10.
В изискванията на играта PlayerUnknown’s Battleground по принцип е записано 8 GB, но мнозина играчи споделят, че 8 понякога е недостатъчно за зареждане на големите карти и че играта се държи по-добре на 16 ГБ за това реших, че инвестицията в още една плочка РАМ си заслужава. Особено пък ако ще записваме или стриймваме геймплей, тогава ще са ни нужни дори още повече ресурси.
Поставяме стандартното охлаждане на Intel, което е с фабрично нанесена термопаста.
Отново обръщам внимание, че то се инсталира като само натиснете тези пластмасови щивтчета без да ги въртите. Някои хора смятат, че трябва да ги завартят, но това не е така, завъртате ги само, когато решите да махнете охлаждането, иначе само ги натискате така както са си. Свързваме вентилатора в захранващия пин и сме готови.
Време е да обърнем внимание на нашата кутия. Този път тя е на DeepCool и има много изчистен и елегантен дизайн, като същевременно разполага с широк страничен прозорец.
След малко ще обърнем внимание колко добре е огранизирано всичко вътре. В довавка кутията има възможност за инсталиране на водно охлаждане, ако конкретно този въпрос Ви интересува. Ето тук имаме преграда, която физически отделя захранването и харддисковете. Отгоре върху нея имаме малки шасита за SSD-та.
Никога не забравяйте да сложите първо пластинката, преди да поставите дъното.
Завинтваме винтчетата и сме готови.
В този случай забравих за собствения си принцип първо да поставям захранването, преди да сложа дъното, което е с цел да се избегнат редица усложнения в кейбъл мениджмънта. Кутията обаче е толкова добра, че в нашия случай това изобщо не беше от значение. Първо свързах кабелите на кутията към дъното.
Дойде и ред на захранването.
Ще имам щастието да ви демонстрирам модулно захранване. То е на производителя Termaltake с мощност от 630 вата. Когато го разопаковаме, виждаме ето тази чантичка, в която се намират повечето кабели.
Към захранването са свързани само задължителните кабели за дъното и процесора. Ето това е пълния комплект, логичен въпрос е кои и колко ще ни трябват за нашата конфигурация.
Желателно е да го решим преди да сме монтирали захранването. И така ще ни е нужен задължително един от тези червени кабели, за да захраним видеокартата. Няма да се мине и без захранващ САТА кабел за харддиска. Ще ни трябва и един от тези за да захраним вентилатора на кутията, така че спестяваме ето тези двата, които ще ги приберем обратно в чантичката.
Първо свързваме избраните кабели в съответните гнезда.
След това преминаваме към монтиране на захранването.
Както виждате то се поставя в отделна преграда вътре в кутията, което значително улеснява кабел мениджмънта и спомага за по-естетичния вид на конфигурацията. Казах ли вече, че съм много доволен от кутията.
Ето тук е предвиденото място за харддисковете. Те се поставят в ето тези метални шасита, които се закрепят с винт.
Оказа се че харрдискът се завинтва за шасито, по интересен начин, като винтовете идват отдолу а не отстрани както обикновено.
Това е добре познатият стандартен харддиск на Seagate 1 TB. Естествено добра идея е да се сложи и SSD, това е нещо, което всеки може да реши да си добави ако поиска. Поставяме харддиска и го свързваме със съответните SATA кабели.
Обръщаме отпред и свързваме осем пиновото захранване на процесора и главното захранване на дъното.
Време е за нашата видеокарта. Това е най-новата GTX 1060 6GB на ASUS.
Издържана е в необичаен бял цвят, но отлично ще се пасне на нашата изчистена кутия. За да я поставим първо трябва да премахнем две пластинки, които за разлика от по-евтините кутии, тук не се избиват, а се отвинтват доста по-цивилизовано и след това в случай на нужда могат да бъдат върнати обратно.
Общо взето сме готови за тестов буут.
Всичко изглежда върви нормалнo. Това, което може би ви прави впечатление е, че в тази конфигурация няма нищо светещо, нищо RGB просто такъв ѝ е стила, много изчистен и елегантен. Естествено това лесно може да се промени, ако например решите да добавите светещи вентилатори, тогава ще имате повече от достатъчно осветление в кутията.
И преди да се разделим една специална изненада. Както казах в началото на клипа дъната за Coffee Lake процесорите са все още твърде скъпи и една такава конфигурация излиза с 80-100лв.Повече от нормалното. Ето защо моите партньори от Йон Компютърс решиха да Ви компенсират, като подаряват ето този джойстик на Canyon заедно с конфигурацията. Ако не сте го гледали имам статия с ревю на джойстика.
Това беше моят примерен билд за конфигурация предназначена за играта Player Unknown’s Battlegrounds. Очаквайте скоро следващата статия, в която ще тествам машината, както на PUBG така и на всичките традиционни бенчмаркове и игри, на които съм подлагал конфигурациите до сега.